David Jeřábek
9. 7. 2024

ME v autokrosu se po Pace přehouplo do druhé poloviny

Pátým závodem o víkendu pokračovalo ve Štikovské rokli u Nové Paky Mistrovství Evropy v autokrosu. Proměnlivé počasí přivítalo v pěti kategoriích více jak sto padesát závodníků ze šestnácti zemí v boji o evropské body.

Časový harmonogram se díky kolizím (následné odtahy a opakované jízdy) po oba dny protáhl, a tak se jezdilo do pozdních odpoledních hodin. V sobotních měřených trénincích se nejvíce dařilo Otakaru Výbornému (TA), Miguelu Vasquezovi (Cross Car), Elišce Plné (JB), Remo Kobrasovi (B 1600) a v kategorii Super Buggy dosáhl na nejrychlejší čas Zdeněk Antony.

Poté ve třech sériích kvalifikačních jízd sváděli jezdci zajímavé souboje, z nichž se do semifinálových jízd překvapivě nepodařilo postoupit třeba v Super Buggy Straubovi, Behringerovi nebo Casarinovi, v Buggy 1600 Duřtovi, Van Burenovi. V kategorii Cross Car Doležalovi a Kunešovi. A protože se nakonec nejelo semifinále v Touring Autocross, zůstali mimo hru i zkušení „plechovkáři“ Šimurda a Červený.

Sítem semifinálových jízd pak neprošli do finále třeba Bartelen a Callaghan (SB), Pytloun, Novotný a Kobras (B 1600) nebo Plná a Feuillade (JB). Vyvrcholením novopackého závodu byly finálové jízdy jedoucí se na sedm kol. V divizi Touring Autocross, která se jela jako vložený závod, po souboji s Dleskem vyhrál Výborný a třetí místo obsadil domácí Musil.

Těsný souboj v Cross Car pro sebe rozhodl Francouz Valentin Comte, který porazil svého krajana Davida Meata. Třetí skončil Ivan Pina Chinchilla. Po krásném výkonu ovládla závod Junior Buggy Eliška Pytlounová a za své vítězství sklidila velké ovace diváků. Stala se tak první ženskou vítězkou závodu Mistrovství Evropy. Na stupně vítězů ji doprovodili Nathan Ottink a Martin Kolomý. Nic si mezi sebou nedarovali finalisté v kategorii Buggy 1600. Nakonec celkem suverénně zvítězil nizozemský závodník Mervin Klaassen před Ricardem Otto a českým zástupcem Václavem Kindlem. Pátý skončil Arnošt Florián a pro pěkné sedmé místo si dojel domácí Filip Hartman.

Ve finále nejsilnější divize Super Buggy si vybral smůlu jinak po celý víkend suverénní Zdeněk Antony, který musel předčasně odstoupit pro technickou závadu a slabou útěchou pro něj bylo osmé místo. Technická závada postihla i vedoucího závodníka šampionátu Petra Nikodéma, který skončil o příčku lépe. Bronz bral Radek Jordák, stříbro Robert Theuil a z vítězství se po skvělé jízdě ve finále radoval David Horák. Závody sledovalo po oba dny několik tisícovek diváků.